1397/06/25
سطح دسترسي افراد به پرونده هاي بيمار
*

سطح دسترسي افراد به پرونده هاي بيمار

در عصر امروز كه به عصر اطلاعات موسوم است ، هيچ عاملي در ايجاد ارزش افزوده قادر به رقابت با اطلاعات نيست.اين امر مكانيسم هاي درون و برون سازماني را همراه با تعريف قوانيني به عنوان ضمانت اجرايي ، جهت هر چه بيشتر محرمانه نگه داشتن اطلاعات پزشكي ايجاب مي كند.يكي از نقش هاي حياتي مدارك پزشكي ، كنترل و بكارگيري مقررات ، استانداردهاي حرفه اي عملي ، رويه هاي موسسه براي حفاظت محرمانگي ، امنيت اطلاعات و افشاء اطلاعات مي باشد يك مجموعه جامع از سياست ها و رويه هاي مربوط به محرمانگي و افشاء اطلاعات مي بايد در مراكز مراقبتي موجود باشد.و محرمانگي و سياست هاي افشاء اطلاعات مي بايد تعيين كند كه چه اطلاعاتي محرمانه و چه اطلاعاتي غير محرمانه تلقي مي شود و بدون اجازه بيمار مي تواند فاش شود.

بدون شك پرونده پزشكي يكي از مهم ترين مدارك و حاوي حساس ترين اطلاعات پزشكي و بهداشتي درماني افراد مي باشد كه حفظ محرمانگي اطلاعات مندرج و اسناد و مدارك موجود در آن از اولويت بالايي برخوردار است. در صورتي كه معياري براي ارزيابي و بهبود و حفظ محرمانگي تعريف نشود، اين اطلاعات به ميزان وسيعي منتشر و مشكلات عديده حقوقي، اجتماعي و اقتصادي به دنبال خواهد داشت.

تعريف سطوح دسترسي به اطلاعات،تدوين مصوباتي در مورد چگونگي افشاي آنها و اين كه چه اطلاعاتي ، تا چه اندازه اي ،در چه زماني و در چه مكاني بايد در اختيار چه كسي و با چه سطح اختياري گذاشته شود ،همگي از جمله مسائلي هستند كه مديران كليه بيمارستانها و مراكز بهداشتي درماني را در سطح خرد و كلان با چالشهايي روبرو ساخته اند.

بنابراين،رعايت محرمانگي مدارك و اطلاعات پزشكي مربوط به افراد ، يكي از اصلي ترين موضوعات حرف پزشكي است كه تاميين كننده امنيت اطلاعات منحصر به فرد اشخاص بوده و مويد سيستم جامع ارائه خدمات پزشكي با كيفيت مطلوب و تخصصي مي باشد.

به منظور محافظت از پرونده هاي بيماران و اطلاعات آن در مقابل مفقود شدن ، از بين رفتن ، دخل و تصرف و يا استفاده غير مجاز، بيمارستان سطوح دسترسي و ثبت اطلاعات در پرونده بيمار توسط افراد مجاز از بدو پذيرش تا پايان دوره نگهداري پرونده در واحد مدارك پزشكي را تعيين نموده و رعايت آن توسط تمامي كاركنان الزامي مي باشد.

 

امتیازدهی
میانگین امتیازها:2 تعداد کل امتیازها:6
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal